Ide o sériu moderovaných večerov, každý s jedným slovenským skladateľom, ktorý pôsobí dlhodobo v zahraničí. Pôjde o moderovaný večer za osobnej účasti autora. Súčasťou bude koncertné uvedenie vybraných skladieb z komornej tvorby a video dokrútka približujúca autora nielen v profesijnom svetle.

V rámci cyklu “Návraty domov” privítame v literárnej kaviarni VIOLA druhého hosťa, hudobnú skladateľku Olgu Kroupovú, ktorá žije a pôsobí v Nemecku.

Súčasťou večera bude vystúpenie významnej interpretky, sopranistky čilsko-talianskeho pôvodu Cataliny Bertucci. Študovala spev u María Soledad Díaz na Pontificia Universidad Católica de Chile. Ako sólistka vystúpila v oratóriách a operách v najvýznamnejších divadlách a koncertných pódiách vo svojej vlasti. Príchodom do Európy účinkovala na operných scénach v Detmolde, Drážďanoch, Cottbusee, Ulme, Freiburgu. Získala viacero významných ocenení, okrem iného 2. miesto, cenu publika a cenu orchestra na 3. Medzinárodnej speváckej súťaži Vokal Genial v Mníchove, z 35. medzinárodnej speváckej súťaže Dr. Luisa Sigalla si odniesla 1. Miesto ako i cenu publika a cenu za najlepšiu interpretáciu súčasného diela.

14992027_534077623463538_8220053161917912523_n

Zaznie (okrem iného) cyklus Praláska na texty Mily Haugovej, ktorý reprezentuje ranú fázu tvorby Olgy Kroupovej. Klavírny sprievod Miroslav Kroupa, klavirista a skladateľ, pedagóg Konzervatória v Detmolde.

Moderátorom večera je Martin Michelčík.

Projekt financuje Fond na podporu umenia.